Loading

SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA

 obrczki

Do kancelarii parafialnej należy zgłosić się co najmniej 3 miesiące przed planowaną datą zawarcia sakramentu małżeństwa - jest to minimalny czas niezbędny na spokojne zgromadzenie wszystkich niezbędnych dokumentów. Należy zachęcać, aby rezerwacji terminu ślubu dokonać znacznie wcześniej, zwłaszcza jeśli sakrament małżeństwa planowany jest w czasie, w którym wielu planuje ślub kościelny.

Należy zgłosić się do kancelarii parafii zamieszkania narzeczonego lub narzeczonej (ważne jest nie tyle zameldowanie, co faktyczne zamieszkanie przez dłuższy okres). W przypadku zamiaru zawarcia małżeństwa na terenie innej parafii, należy uzyskać zgodę proboszcza parafii zamieszkania narzeczonego lub narzeczonej - jest ona kanonicznie wymagana do ważnego zawarcia sakramentu małżeństwa.

A. Dokumenty wymagane w kancelarii parafialnej

W kancelarii parafialnej zostanie spisany protokół przedślubny, którego celem jest wykluczenie przeszkód do zawarcia małżeństwa. Do spisania protokołu przedślubnego wymagane jest okazanie dowodu tożsamości.

Ponadto będzie trzeba zgromadzić następujące dokumenty:

  • świadectwo chrztu narzeczonego i narzeczonej z adnotacją o stanie wolnym (nie starsze niż 3 miesiące) 
  • świadectwo ukończenia katechizacji na poziomie szkoły średniej,
  • świadectwo katechizacji przedmałżeńskiej (tzw. "kurs" przedmałżeński) - zobacz informacje poniżej,
  • zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego z adnotacją o stanie wolnym w trzech egzemplarzach (ważne 3 miesiące),
  • zaświadczenie o wygłodzonych zapowiedziach przedślubnych (prośbę o wygłoszenie zapowiedzi otrzymuje się w kancelarii parafialnej).

Ponadto potrzebne będą dane personalne świadków (imię, nazwisko, adres zamieszkania). Świadkiem sakramentu małżeństwa może być osoba pełnoletnia, która będzie zdolna zaświadczyć w sposób wiarygodny o zawartym małżeństwie. Wypada, aby była wierzącym i praktykującym katolikiem, choć nie jest to wymóg kanoniczny.

B. Katechezy przedmałżeńskie (tzw. "kurs" przedmałżeński)

W ramach dalszego przygotowania do sakramentu małżeństwa niektórzy uczestniczą w katechezach przedmałżeńskich w okresie edukacji w szkole średniej. W bezpośredniej bliskości sakramentu małżeństwa obydwoje narzeczeni powinni jednak wziąć udział w katechezach przedmałżeńskich (potocznie zwanych "kursem przedmałżeńskim"), a zaświadczenie o ich ukończeniu powinno być dołączone do protokołu przedślubnego w kancelarii parafialnej.

Nauki przedmałżeńskie odbywają się w każdą trzecią sobotę miesiąca
w parafii św. Józefa w Chełmnie (Księża Pallotyni), ul. Dworcowa 38.

Jedno spotkanie jest kompletnym kursem. W ramach kursu są prowadzone także zajęcia z poradnictwa rodzinnego. W kursie mogą uczestniczyć także osoby spoza wyżej wymienionej parafii. Spotkanie trwa od 10:00 do 14:00.

Zajęcia odbywają się w budynku katolickiego liceum. (wejście ul. Słowackiego 1).

NAJBLIŻSZE TERMINY SPOTKAŃ:

17 CZERWCA 2017 r.
16 WRZEŚNIA 2017 r.
21 PAŹDZIERNIKA 2017 r.
18 LISTOPADA 2017 r.
16 GRUDNIA 2017 r.


Numer telefonu: 56 679 07 15; 56 679 07 34

1464302
Dziś
Wczoraj
Tydzień
Poprzedni tydzień
Miesiąc
Poprzedni miesiąc
Wszystkie
230
378
2960
1391431
10893
22948
1464302
Twoje IP: 35.173.47.43
Data/Godzina: 2019-09-21 11:43:38