Loading

Kaplica Cudownego Źródła, zwana Studzienką

 

a - studzienkaPonad źródłem, mającym według tradycji uzdrawiającą moc, wytryskającym w głębokim jarze od strony wschodniej miasta, kilkadziesiąt metrów na północ od Bramy Grudziądzkiej, znajduje się malowniczo położona kaplica. O murowanej kaplicy ponad Cudownym Źródłem pisano już w połowie XVII w. Najprawdopodobniej miała ona wówczas kształt przydrożnej kapliczki z niszą, zamykaną kratą, prowadzącą do zdroju.

 

Gdy po pierwszym rozbiorze kult Matki Bożej Bolesnej zaczął przygasać, wówczas i Kaplica Cudownego Źródła zaczęła popadać w ruinę. Już w 1833 r., gdy proboszczem chełmińskim był Franciszek Semrau, prowadzono kwestę z myślą o jej wyremontowaniu. Właściwe prace remontowe przeprowadzono jednak dopiero w wyniku starań proboszcza Jana Bartoszkiewicza w 1849 r. W końcu XIX w. Walenty Fiałek pisał na temat Studzienki: Jest ona niewielka, na kształt „Bożej męki” z cegły murowana; we framudze za kratami znajduje się obraz Matki Bożej Bolesnej. Na dole są drzwiczki małe, za którymi ze źródełka czerpią wodę. Woda ze studzienki jest bardzo czysta, miła do picia, w zimie nie zamarza, a latem dość chłodna. Ponieważ nowszymi czasy dzikie parowy i góry zamieniono w prześliczne spacerniki (stare promenady), studzienka Matki Boskiej stoi teraz w cieniu drzew gęstych; także i droga do studzienki jest gęsto drzewami obsadzona. W takiej formie dotrwała szczęśliwie do czasu II wojny światowej, kiedy to na polecenie hitlerowskich władz okupacyjnych została doszczętnie zniszczona. Po zakończeniu wojny niezwłocznie przystąpiono do jej odbudowy. Już 22 maja 1945 r. gotowy był plan nowej kaplicy. Inicjatorem przedsięwzięcia był Jan Kawecki, który w ten sposób pragnął podziękować za łaski doznane w czasie wojny. Akt poświęcenia nowej, znacznie obszerniejszej kaplicy odbył się 16 września 1945 r. Kaplicę wyposażono w ołtarz z wizerunkiem Piety stylizowanej na słynnej rzeźbie Michała Anioła. Gruntowny remont kaplicy przeprowadzono w połowie lat dziewięćdziesiątych XX w.

BramkaOd wieków kaplica ta związana jest z kultem Matki Bożej Bolesnej. Stare podanie, utrwalone na piśmie w połowie XIX w., mówi, że poprzez wodę z tego źródła Maryja objawiła swą moc uzdrawiania niewidomych. Długą tradycję mają procesje eucharystyczne z Fary w wigilię Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (1 lipca) w godzinach wieczornych. Po II wojnie światowej stało się zwyczajem, że jest ona prowadzona przez biskupa. Ze stopni kaplicy jest udzielane wówczas licznie przybywającym pątnikom uroczyste błogosławieństwo. Następnego dnia (2 lipca), o poranku jest celebrowana w kaplicy Msza. Od połowy lat dziewięćdziesiątych olbrzymią popularnością wśród mieszkańców Chełmna cieszą się odprawiane tu nabożeństwa majowe, prowadzone przez księży pallotynów.

Opracował: Marek G. Zieliński

 

 

1464293
Dziś
Wczoraj
Tydzień
Poprzedni tydzień
Miesiąc
Poprzedni miesiąc
Wszystkie
221
378
2951
1391431
10884
22948
1464293
Twoje IP: 35.173.47.43
Data/Godzina: 2019-09-21 11:30:21