Loading

Kościół św. Marcina

MarcinTo najmniejszy z sześciu, zachowanych gotyckich kościołów Chełmna. Ze względu na swe wymiary (13,5 x 9,6 m) bywa przez niektórych nazywany kaplicą. Od samego początku pełnił funkcję kościoła pomocniczego w stosunku do kościoła parafialnego. Pierwotnie przeznaczony był zapewne duszpasterstwu polskojęzycznemu, by następnie, w XVII i XVIII w., służyć duszpasterstwu katolickiej ludności niemieckojęzycznej zamieszkującej na terenie parafii. Otaczał go cmentarz, na którym grzebano uboższych mieszkańców miasta. Około połowy XVII w. był remontowany na polecenie biskupa Andrzeja Leszczyńskiego, o czym świadczy zachowany szczęśliwie fragment chorągiewki na szczycie zachodnim. W tym też czasie odnotowano, że w kościele były dwa ołtarze: główny św. Marcina i boczny św. Pawła, zaś na niewielkim chórze znajdował się niewielki, przenośny pozytw organowy. W XIX w. służył jako sala spotkań towarzystw i bractw kościelnych. Remontowany w 1938 r. nie doczekał się pełnej rewitalizacji. Po II wojnie światowej był używany do spotkań kół różańcowych, jako sala, w której wystawiano misteria religijne oraz sala katechetyczna, następnie w latach 90-tych zmagazynowano w nim wycofane z kultu dzieła sztuki sakralnej. Wprawdzie w końcu lat 60-tych XX w. podjęto szerzej zakrojone prace remontowe w trakcie których odtworzono m.in. gotycki portal zachodni, ale jednocześnie urokliwą sylwetę kościoła zeszpecono przez wzniesienie pawilonu biblioteki szkolnej. Pod boisko szkolne został także zajęty teren dawnego przykościelnego cmentarza.

Jest to kościół salowy, o drewnianym, płaskim stropie. Ze względu na trwające od 2006 r. prace remontowe jest pozbawiony wyposażenia i nie jest wykorzystywany obecnie do celów liturgicznych.

W przeszłości prowadziła do niego ulica Franciszkańska. Jednak po jej zamknięciu kościół znalazł się nieco na uboczu i można do niego dotrzeć idąc ścieżką wzdłuż murów obronnych, bądź od strony ul. Toruńskiej, bądź od ul. 22 Stycznia.

Opracował: Marek G. Zieliński

1464274
Dziś
Wczoraj
Tydzień
Poprzedni tydzień
Miesiąc
Poprzedni miesiąc
Wszystkie
202
378
2932
1391431
10865
22948
1464274
Twoje IP: 35.173.47.43
Data/Godzina: 2019-09-21 11:12:43